Co s použitou kávou? Zajímavé tipy

Pokud žijete ekologický život, určitě jste se již zamýšleli nad 100- procentním využitím všeho co vám projde rukama nebo ústy - jako například káva. V dnešní době známe různé kávovary s úsporami energie (Cafissimo easy), různé plnitelné kapsle (viz v sekci plnitelné kapsle), ale co udělat s tou hlavní surovinou - kávou?

Co udělat s kávovou sedlinou resp. použitou kávou?

Máme pro vás pár tipů a triků, jak využít kávu na 100 procent.

Zahrada

První základní informací je, že kávová zrna obsahují několik minerálů potřebných pro růst rostlin a to draslík, vápník, dusík, železo, fosfor, hořčík a chrom. Díky těmto minerálem víme použitou kávu využít v zahradě nebo domácnosti na plný úvazek.

 

HNOJIVO

Jako hnojivo ji víme použít velmi jednoduše:

Suché hnojivo: vysušené použitou kávu jednoduše před poléváním rozsypeme kolem rostlin, květin a keřů.

Tekuté hnojivo: použitou kávu ještě jednou zalijeme vlažnou nebo studenou vodou a rostliny polijeme vzniklou tekutinou.

Můžeme ji používat na bytové rostliny jako například kávovník arabský z naší nabídky ale i venkovní rostliny jako například na rajčata, hortenzie, růže, brambory či jahody.

TIP: Pokud jste milovníkem mrkve, tak při jejím sázení do země smíchejte semínka se zrnky suché použité kávy. Dodá jim více energie (díky kofeinu), čehož následkem bude rychlejší růst.

KOMPOST

použitou kávu můžeme i přisypávat do kompostu, díky čemuž kompost získá všechny potřebné živiny pro další použití, zejména dusík a zároveň ho provoní.

PŘÍRODNÍ FARBIVO

Zajímavostí je, že ji můžeme využít i jako přírodní barvivo na různé materiály (látku, papír) zejména však například na dřevěný altánek v zahradě, který tímto přírodním barvivem bude vypadat opět jako nový.

Návod k přípravě: Použitou kávu vložte do nádoby a opět zalijte vroucí vodou. Nechte ji louhovat alespoň dvě hodiny, nejlépe je však nechat ji louhovat přes noc. Následně směs sceďte a Vuala, Vaše přírodní barva je hotová.

ODPUDZOVAČ HMYZU

Káva v naší zahradě odpudí škůdce, slimáky, mravence i brouky. Stačí rozsypat použitou kávu kolem rostlin. Kromě toho, pokud ji smícháte se sušenými citrusovými slupkami (pomeranč, citron, grep), zbavíte se i nechtěných koček a jejich výkalů.

ODSTRAŇOVAČ BLECH

Ano, káva je nápomocná i v tomto případě. Minimálně jako prevence. Každý kdo má domácího mazlíčka určitě zná problémy s blechami - nic příjemné. No máme pro vás alespoň částečné řešení. Stačí když po umytí šamponem vašeho psa nebo kočky do srsti vmasírujete zrnkovou kávu a následně osušíte jako obvykle. Někteří lidé kteří využívají tuto techniku ​​dokonce tvrdí, že srst jejich psů či koček je po takovém peelingu hebčí a lesklejší. Pravděpodobně to má stejný účinek jako peeling na lidské tělo.

Samozřejmě tato léčba nemá takový efekt jako léky předepsané přímo od veterináře, proto ji doporučujeme spíše jako prevenci a relax formou peelingu. A hlavně je pouze na vnější použití. Jejich konzumace u domácích zvířat může být totiž toxická.

Pokožka


Káva má v kosmetice velmi oblíbené místo, hlavně kvůli pískové konzistenci, zmíněnými minerály či kofeinem - který pozitivně ovlivňuje naši pokožku.

Má různé použití, ale především jako peeling. Na tělo, na ruce, na obličej. Stačí použitou kávu smíchat s vodou nebo kokosovým olejem a přírodní peeling je na světě. Můžete do něj přidat i med, arganový olej, cukr, skořici či krém. Fantazii se meze nekladou.

Pár tipů: pokud chcete použít kávový peeling na obličej, nepřidávejte do něj cukr - zrníčka cukru jsou větší a dráždivější, takový peeling je vhodnější na tělo. Pro obličej zvolte spíše med, javorový sirup nebo jogurt. Jednoduše suroviny, které pokožku zklidní a peeling zjemní. Takovou kávovou směs můžete využít i jako masku a to tak, že ji jen jemně vmasírujete a necháte působit několik minut.

CELULITIDA

Takový kávový peeling můžete použít i na nežádoucí celulitidu. Kofein podporuje buněčný metabolismus, díky čemuž se pokožka zbaví nahromaděných odpadních látek.

Jednoduše si ho připravíte z vysušené kávové sedliny resp. použité kávy, v kombinaci s mořskou solí a kokosovým olejem. I v tomto případě ho můžete kombinovat například s medem, aloe vera, skořicí či olivovým olejem.

VLASY

Rovněž má své využití i na vlasy. Použitou kávu vmasírujte ke kořínkům a následně umyjte šamponem jako obvykle. Slouží jako náhrada kondicionéru a díky tomu vaše vlasy získají zdravý a přirozený lesk.

Domácnost


ČIŠTĚNÍ

Použitou kávu víte využít i v domácnosti. Například na čištění povrchů citlivých na poškrábání. Kávové zrníčka nejsou tak drsné, aby nábytek znehodnotily, ale jsou dostatečně drsné nato, aby spolehlivě napomáhaly k dosažení čistoty ve vaší domácnosti. Na vlhký hadřík naneste použitou kávu a jemně jí pozmývajte povrch. Rovněž slouží i na vyčištění připálených hrnců a pánví.

(Přesto doporučujeme vždy nejprve vyzkoušet "kávové čistidlo" na menší ploše čištěného povrchu)

ELIMINACE ZÁPACHU

Jak víme, káva má svou přirozenou příjemnou a zároveň výraznou vůni. Díky tomu nám může posloužit i jako pohlcovač pachů. Můžete ji nasypat do misky a umístit v obývacím pokoji nebo kterékoli místnosti, jakož i do lednice, k odpadkovému koši nebo jinému místu ve vaší domácnosti či na pracovišti, které potřebuje rozvonit. Bude Vám sloužit jako přírodní osvěžovat vzduchu.

Znáte ten pocit když při vaření obědu krájíte cibuli či česnek a potom ji ještě dva dny cítíte na svých rukou? I v tomto případě vám pomůže obyčejná použitá káva. Jednoduše si ní po dokrájaní umyjte ruce a nepříjemný zápach zmizí za pár vteřin.

Tip na závěr: kávovou sedlinu můžete použít i v zimních měsících na posypání silnic a chodníků. Drsné zrníčka působí podobně jako štěrk nebo sůl, díky čemuž zabraňuje klouzání se na zledovatělých plochách a pomáhá rychleji rozpustit led.

Závěr
Káva je úžasná v každém směru. Má mnoho využití, mnoho podob a hlavně je dostupná pro každého. Tak co, vyzkoušíte něco z našich tipů?

V článku zmíněné produkty

Ověřeno našimi zákazníky

Ověřený zákazník
Objednávka vyřízena velmi rychle, vše proběhlo bez b problémů. Děkuji
Ověřeno zákazníky
Ověřený zákazník
Objednáno, poštovné v ceně, nulový příplatek za dobírku, doručeno, co víc si přát, prostě super
Ověřeno zákazníky
Ověřený zákazník
Rychlé dodání
Ověřeno zákazníky
Ověřený zákazník
Perfektní nákup v rychlosti a bez komplikací, doporučuji
Ověřeno zákazníky
Ověřený zákazník
Rychlý a bezproblémový nákup. Doporučuji.
Ověřeno zákazníky